Над 43.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија

1 min read

Бројот на луѓе загинати во разорните земјотреси на границата меѓу Турција и Сирија се зголемува.

Турската агенција за управување со катастрофи (АФАД) вечерва соопшти дека бројот на загинати во земјата пораснал на 38.044 луѓе загинаа во 11 провинции.

Заедно со луѓето кои загина во Сирија, вкупниот број стигна до 43.695 изгубени животи.

По првиот земјотрес со јачина од 7,8 степени кој ги погоди Турција и Сирија во раните утрински часови на 6 февруари, следеле над 3.800 последователни потреси, соопшти АФАД.

Само во Турција се оштетени над 50.000 згради. Повеќе од 100.000 луѓе се повредени, а околу 13.200 од нив сè уште се лекуваат во болница.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Мак-фудбалот ќе почне со едноминутен молк за жртвите во Турција и Сирија

Следно

Мицевски: СДС сама себе се блокира и не може да избере нова Влада

Latest from Blog