На Јувентус му се заканува нова преселба во Серија Б

1 min read

Дисциплинската комисија на Фудбалската федерација на Италија ќе бара одземање на дополнителни 20 бодови на Јувентус поради финансиски малверзации, што сосема извесно ќе значи нова преселба на гигантот од Торино во Серија Б како што тоа беше случај во 2006 година поради аферата „Калчополи“, јавија денеска италијанските медиуми.

Поради финансиски малверзации поврзани со трансфери на свои играчи во 2021 година, Јувентус минатиот месец беше казнет со одземање 15 бодови и суспензии за клупското раководство, кое дополнително поднесе колективна оставка.

Јувентус во моментов се наоѓа на 13. место на табелата во Серија А со 23 бодови, десет повеќе од зоната на испаѓање, но во случај на дополнителна казна, екипата предводена од Масимилијано Алегри ќе биде пред невозможна мисија да остане и следната сезона во прволигашка конкуренција.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Владата

Следно

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон за целосна амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април

Latest from Blog