На Јувентус му одземаа 15 бодови, пласман во ЛШ станува невозможна мисија

1 min read

Федералниот апелационен суд го прифати барањето на обвинителот при Фудбалската федерација на Италија и го казни Јувентус со одземање на 15 бодови оваа сезона.

Обвинителот Џузепе Чине побара од Федералниот апелационен суд повторно да го отвори случајот со Јувентус и да ги казни со одземање на девет бодови поради финансиските малверзации кои клубот ги правел во ковид пандемијата со тајни исплаќања кон дел од фудбалерите.

Федералниот апелационен суд не само што го прифати барањето на обвинителот, туку тие му доделија и поголема казна, -15 бодови оваа сезона.

Јувентус во наредните денови ќе има можност да поднесе жалба на оваа одлука на судот за спорт.

Доколку остане актуелната казна, мисијата да заврши во топ четири оваа сезона за Јувентус ќе стане невозможна.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Неверојатна глетка на небото над Турција, некои тврдат дека е НЛО (ВИДЕО)

Следно

ВМРО-ДПМНЕ: Брука, Османи и Ковачевски се фалеа со претседавањето со ОБСЕ, потрошија 5 милиони евра, а добивме Виетнамски хотлајн

Latest from Blog