На аеродромот во Батајница на 22 април ќе се одржи изложба на оружје и воена опрема на армијата на Србија

1 min read

Министерството за одбрана на Србија ќе организира досега најголема изложба на оружје и воена опрема на аеродромот во Батајница на 22 април, во чест на Денот на српските вооружени сили, на кој ќе има речиси сè од арсеналот на српските вооружени сили.

Според „Вечерње новости“, од тоа министерство најавуваат дека тоа ќе биде единствен настан, не само по бројот на учесници и количината на воена опрема, туку и по обемот на прикажаните средства кои се во вооружувањето на вооружените сили, „најголемиот настан од ваков вид досега организиран“.

Весникот наведува дека ќе бидат прикажани стотици тенкови, различно оружје и борбени возила, противвоздушни системи, авиони, хеликоптери и дронови.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Дарманен: Во Франција се приведени 457 демонстранти

Следно

Герасимовски: Работиме на ново зеленило и реконструкција на плочникот кај Зелениот пазар

Latest from Blog