МВР: 689 санкции за брзо возење

1 min read

Во текот на вчерашниот ден (29.01.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 689 возачи.

Од нив 45 возилa се движелe со над 50 километри на час повеќе од дозволената брзина, а девет возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа 382 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 307 надвор од населено место.

-Засилените сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информира МВР.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Соларни панели ќе го напојуваат новиот аеродромски терминал во Њујорк

Следно

Клоп: Нема да има трансфери за Ливерпул оваа зима

Latest from Blog