МВР: 242 санкции за брзо возење

1 min read

Во текот на вчерашниот ден (13.03.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 242 возачи.

Од нив 11 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа 115 возила ја пречекорилe брзината во населено место, а 127 надвор од населено место.

-Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информира МВР.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Цената на јајцата во ЕУ за една година во просек зголемени за 30 проценти

Следно

Промоција на книгата „Непријатност во културата“ од Гоце Дртковски вечерва во „Јавна соба“

Latest from Blog