МЛС има чуден план: Сите клубови ќе го плаќаат Меси, тој само треба да избере каде ќе игра

1 min read

Американците сакаат да го видат Лео Меси во МЛС првенството па скроиле чуден план, сите клубови ќе одвојуваат средства за платата на Аргентинецот, тој само треба да избере каде ќе игра.

САД често беше дестинација на фудбалските ѕвезди во залезот на кариерата, но во последните неколку години работите се променија.

Саудиска Арабија сака да се промовира преку спортот, па Кристијано Роналдо направи трансфер во Ал Наср каде ќе заработува и до 200 милиони евра годишно.

Лео Меси исто така се поврзува со преселба во Саудиска Арабија и со споменуваат слични суми.

Клубовите од МЛС не можат да си дозволат вакви бројки, но имаат чуден план како да стигнат барем до парите кои Лео Меси ги добива од ПСЖ (околу 40 милиони евра годишно).

Имено, сите клубови од МЛС ќе треба да одвојуваат пари за платата на Лео Меси а Аргентинецот ќе треба само да одбере каде сака да игра.

Се верува дека Интер Мајами е клубот кој има најголеми шанси да стигне до потписот на напаѓачот.

На почетокот од овој месец, комесарот на МЛС, Дон Гарбер рече: „Станува збор за најспецијалниот фудбалер во историјата на фудбалот, па добро е што има гласини кои го поврзуваат со Интер Мајами. Доколку тоа се случи, ќе биде одлично за МЛС“.

„Но сигурно ќе треба да направиме нешто несекојднево за да го донесеме во САД“.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Белорусија одлучила да го прифати руското тактичко нуклеарно оружје по долгогодишниот притисок од САД и НАТО

Следно

Шкотска доби премиер Пакистанец муслиман

Latest from Blog