Млади лица заглавиле на Попова Шапка, ги спасиле со ратрак

1 min read

Поради лоши временски услови неколку млади денеска се засолнале во малата куќичка во ски лифтот Г-СТАЗАТА на Попова Шапка. Тие биле евакуирани со ратрак и се во добра здравствена состојба.

-Во 15:35 часот на бројот за итни повици 112 добиена е пријава од млади лица кои заглавиле во Попова Шапка и истите се наоѓле во малата куќичка која се наоѓа во ски лифтот Г – СТАЗАТА. Поради лошите временски услови силен ветер и снег и магла истите не можеле да се спуштат надолу бидејќи видливоста била ограничена само на неколку метри, соопштија од ЦУК.

РЦУК Тетово ја известила полициската станица на Попова Шапка, од каде со помош на ратрак околу 16:00 часот младите лица биле симнати на безбедна локација и се во добра здравствена состојба.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

БАРАЛЕ ПОМОШ: Мали деца и возрасни не можеле да се симнат од врвот на Водно поради силен ветер

Следно

Таравари до амбасадорите: Да ги засукаме ракавите и да им објавиме војна на партизацијата и корупцијата

Latest from Blog