Мицкоски: Ова е прва година кога министерството за култура обезбеди дури нула денари за одржување на Вевчанскиот карневал

1 min read

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска присуствуваше на Вевчанскиот карневал од каде изјави дека ова е прва година кога министерството за култура за жал обезбедило дури нула денари за одржување на ова традиционална манифестација.

-Министерката за некултура ја покажа својата некултура уште еднаш како што тоа го направи направи во изминатиот период. И покажа дека не е министер на сите граѓани, не е министер на сите општини. Така што за првпат еве оваа година Вевчанскиот карневал доби нула денари поддршка од министерството за култура.

За среќа Општината е тука, градоначалникот и администрацијата кои што со сопствени сили, ова е мала општина знаете вие ограничени ресурси, сепак успева скромно да ја задржи традицијата.

И во име на тоа јас сакам да им честитам бидејќи навистина покажуваат вон сериски напори да се справат со предизвиците кои што не само што ги носат економската и енергетската криза туку и власта во Македонија односно Владата на ДУИ поддржана од СДСМ.

Така што уште еднаш дозволете ми да ги честитам празниците на сите оние кои што ги слават православни христијани нормално Нова година на сите граѓани и да посакам здравје, среќа, успех, многу душевен мир, љубов во оваа година која што следи, која што очекувам да биде година на промени, истакна Мицкоски.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Русија: Го ослободивме Соледар

Следно

Цементарница УСЈЕ: Емисиите постојано се под граничните вредности определени со закон

Latest from Blog