Мицкоски на средба со Клајн: На Македонија и е потребна интеграција во ЕУ без дополнителни условувања и уцени

1 min read

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со амбасадорот на Унгарија, Н.Е. Андраш Клајн.

На средбата беше посочено од страна на Мицкоски дека блокадата со која се соочува државата на патот кон ЕУ интеграциите поради потребата за уставни измени преставува доказ за погрешните чекори и слепата улица во која е доведена Македонија како последица на капитулантската надворешна политика, но и чекорите без стратегија со која владата ја доведе земјата во незавидна состојба.

Уставни измени од оваа власт, под ваков бугарски диктат нема да се случат, а сите спротивни изјави од првенците на власта се само евтин политички маркетинг и де фокус од нивната неспособност, власта нема мнозинство гласови да работи спротивно од волјата на народот, посочи Мицкоски на средбата со Клајн.

На Македонија и е потребна интеграција во ЕУ базирана на извесна иднина без дополнителни условувања и уцени, кажа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ кој ја истакна и загриженоста за тешката економска состојба, енергетската криза и растечката инфлација.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Најбогатиот човек во Британија ќе го купи Манчестер Јунајтед

Следно

Анонимуси објавија дека хакирале доверливи документи на Владата на Србија

Latest from Blog