Мировните сили на ОН повикуваат на смиреност додека Израел ги напаѓа Либан и Газа

1 min read

ЊУЈОРК (АА) – Мировните сили на ОН во Либан предупредија на „сериозна ескалација“ додека Израел утринава започна воздушни напади во Либан и Појасот Газа, пренесува Анадолу.

„Акциите во изминатиот ден беа опасни и ризикуваат сериозна ескалација. Ги повикуваме сите страни сега да престанат со сите акции преку Сината линија“, се вели во соопштението на привремените сили на Обединетите нации во Либан (УНИФИЛ).

Шефот на мисијата на УНИФИЛ и командант на силите генерал-мајор Аролдо Лазаро разговара со властите од двете страни на Сината линија, се вели во соопштението.

„Двете страни рекоа дека не сакаат војна“, се додава во соопштението

Израелската војска изврши воздушни напади во Либан неколку часа откако утринава го нападна Појасот Газа.

Во соопштението се вели дека нападнале цели на палестинската група на отпорот Хамас во Јужен Либан.

Израелската армија соопшти дека нема да дозволи Хамас „да дејствува однатре во Либан“ и „ја смета државата Либан одговорна за секој насочен оган што излегува од нејзината територија“.

Погоди два тунела во Беит Ханун и Кан Јунис и две фабрики за оружје во Газа како одговор на „прекршувањата на безбедноста на Хамас“.

Како одговор на израелските воздушни напади во Газа, Хазем Касем, портпарол на Хамас, рече дека Израел „сноси целосна одговорност“ за ескалацијата и агресијата врз Кудс и Газа.

Групата лансираше ракети од Појасот Газа кон Израел по најновите напади.

Израелската армија објави и предупредување на Твитер во кое се вели дека сирените се огласуваат во Јужен Израел.

Сирени беа активирани и во градот Ашкелон откако беа истрелани ракети од Појасот Газа.

Ова се случи откако израелските сили упаднаа во молитвената сала „Ал Кибли“ во комплексот на џамијата „Ал Акса“ во окупираниот Источен Кудс (Ерусалим) и насилно ги оддалечија палестинските верници две ноќи по ред.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ФОТОВЕСТ) Сообраќајна незгода предизвика хаос на мостот „Гоце Делчев“

Следно

Општина Гази Баба донираше опрема за Детската клиника Козле

Latest from Blog