Милошоски: Дискриминирање на југоистокот на Македонија од страна на власта треба да прекине и најдобрата можност граѓаните ја гледаат во изборите кои што ќе се случат

1 min read

„Би сакал да испратам една порака од тука од општина Василево, постои едно огромно разочарување за дискриминирачкиот однос кој што оваа Влада на Груби и Ковачевски го има кон помалите општини, особено кон Василево, Босилово, Ново село, Конче, Радовиш и другите во југоисточниот регион на Македонија. Затоа што од Владата секогаш се даваат средства за општините Арачиново и Липково, општини кои што имаат многу мала наплата на данок на имот и други државни придонеси. А, општините во југотистокот на Македонија секогаш има висока реализација на даночните обврски кон државата, но од државата немаат помош“, истакна Антонијо Милошоски, пратени и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Милошоски додаде дека дискриминарањето на југоистокот на Македонија од страна на властатреба да прекине.

„И сметаме дека ваквиот начин на дискриминирање на југоистокот на Македонија треба да прекине и најдобрата можност граѓаните ја гледаат во изборите кои што ќе се случат. И оваа власт на Ковачевски и на Груби треба да биде казнета за да може следната влада рамноправно да ги третира сите граѓани и општини и да се развива државата на еден подобар начин“, заклучи Милошоски.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ФОТО+ВИДЕО) Стампедо на стадионот во Салвадор, загинаа 12 лица

Следно

Родителите на учениците од ОУ „Владислав Рибникар“ со барање:Да се заврши учебната година, се по 3 мај е вештачка нормалност

Latest from Blog