Мигрантите во САД сами ќе бираат пол

1 min read

Службата за државјанство и имиграција на САД го одбележа денот на видливоста на трансродовите лица со најава дека ќе почне да прифаќа „самоидентификувани родови маркери“ од странски лица кои бараат легални имиграциони услуги и бенефиции, без да им се бараат пропратни документи за тоа прашање.

Во моментов постојат само две опции, машко или женско, едноставно затоа што такви се постоечките обрасци.

Службата за државјанство тврди дека барањето за поднесување докази за родниот идентитет само создавал дополнителни пречки за патување и вработување и дека неговото укинување ќе помогне во спречување на дискриминацијата и вознемирувањето заради поседување некомплетни лични документи.

Пред две години, Џо Бајден го прогласи 31 март за Ден на видливоста на трансродовите лица а годинава порача дека „трансродовите Американците ја обликуваат душата на нацијата“.

Лани Стејт департментот почна да ја нуди родовата опција „ИКС“ на пасошите, за оние со „неодреден или друг родов идентитет,“ без потреба да се достави каква било медицинска документација.

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Борисов: Денеска е лесно, од утре станува тешко

Следно

Герасимовски за барањето на Арсовска за враќање на Ќосето: Згрешена ви е адресата, обратете се во Собранието

Latest from Blog