Мелони: Совеста ми е чиста и покрај бродоломите на мигрантите

1 min read

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека нејзината влада се соочила со страшни обвинувања по неколкуте бродоломи на бродови со мигранти, но дека нејзината совест е чиста.

Британските медиуми јавуваат дека Мелони изјавата ја даде откако беше доведена во прашање способноста на официјален Рим да спасува мигранти на море.

Италијанската премиерка зборуваше за миграцијата и соработката со африканските земји во нејзиното спречување на презентацијата на книгата за папата Франциск во Рим.

Соопштението на италијанската премиерка доаѓа откако вчера исчезнаа 30 лица кога бродот со кој патуваа од Либија се преврте поради лошите временски услови и се стравува дека се удавени.

Трагедијата уследи по бродоломот од 26 февруари, во близина на јужниот дел на регионот Калабрија, кога загинаа најмалку 79 лица.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Грабеж во вилата на Салах: Накитот не е чепнат, еве што одзеле крадците

Следно

Меџити: Наша должност е да ја демаскираме извршната власт која има храброст да игра фудбал додека народот се соочува со предизвици

Latest from Blog