Меѓународниот кривичен суд изрази загриженост поради рускиот налог за приведување на тужителот Кан

1 min read

МОСКВА (АА) – Меѓународниот кривичен суд (МКС) вчера изрази длабока загриженост поради рускиот „неприфатлив“ налог за приведување на обвинителот Карим Кан, пренесува Анадолу.

„Меѓународниот кривичен суд е свесен и длабоко е загрижен поради неоправданите мерки на принуда што власта на Руската Федерација наводно ги презела против официјалните лица на МКС, особено против обвинителот на судот и судиите на Претпретресниот совет II“, се вели во соопштението на МКС.

Во продолжение се истакнува дека судот ќе остане „непоколеблив во извршувањето на својот легитимен мандат да обезбеди одговорност за сторените најтешки злосторства во интерес на меѓународната заедница како целина“.

Кан, британски правник кој го издаде налогот за приведување на рускиот претседател Владимир Путин, ставен е на потерница во Русија.

Истражниот комитет на Руската Федерација во март поведе кривична постапка против обвинителите и судиите на МКС, откако Судот издаде налог за приведување на Путин.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Родителите на учениците од ОУ „Владислав Рибникар“ со барање:Да се заврши учебната година, се по 3 мај е вештачка нормалност

Следно

(ВИДЕО) Дали Бахмут падна – што точно им одговори Зеленски на новинарите

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп