Медиуми: Ливерпул по завршување на сезоната ги продава Салах, Матип и Фирмино

1 min read

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп, одлучил по завршување на оваа сезона да се ослободи од услугите на Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Жоел Матип со цел да обезбеди пари за засилувања во летниот преоден рок, пишуваат денеска британските медиуми.

Истите извори наведуваат дека Клоп веќе разговарал со клупското раководство и добил дозвола за реконструкција на тимот за следната сезона.

Ливерпул во јануарскиот преоден рок се засили со Коди Гакпо, ангажирајќи го за сума од 42 милиони евра, а прв на листата потенцијални засилувања за следната сезона е Џад Белингем од Борусија Дортмунд, чија пазарна вредност се проценува на околу 100 милиони евра.

„Фирмино и Матип ќе бидат ставени на трансфер листата бидејќи не се стандардни првотимци. Салах, исто така, ќе се најде на трансфер листата, бидејќи веќе наполни 30 години. Ова, можеби, е последната шанса на Ливерпул нешто да заработи од египетскиот фудбалер. Парите кои ќе ги добие од продажбата на Матип, Фирмино и Салах, ќе бидат искористени од Ливерпул да го ангажира Белингем“, наведуваат британските медиуми. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Австрија: Лавина усмрти пет лица во алпски ски-центар во Тирол

Следно

ПО ШЕСТ ГОДИНИ, НОВИОТ РОМАН НА МУРАКАМИ ЌЕ ИЗЛЕЗЕ НА 13 АПРИЛ

Latest from Blog