Маурисио Покетино прави ” чистка ” во Челси

1 min read

Пристигнувањето на Маурицио Почетино во Челзи изгледа како однапред измислен заклучок. Аргентинскиот стручњак треба да го преземе двократниот европски шампион во јуни по една од нивните најлоши сезони во последните триесет години.

Иако беа вложени повеќе од 600 милиони евра, Челзи не успеа да се пласира во ниту едно европско натпреварување. Затоа управата на клубот во договор со Почетино веќе решила на трансфер листата да стави седум играчи.

На таа листа се: Зијеш, Ковачиќ, Обамејанг, Пулишиќ, Менди, Хадсон Одои и Лофтус Чик. Интер и Милан се заинтересирани за Зијеч, додека Ковачиќ би можел да заврши во Манчестер Сити.

Обамејанг ќе се врати во Барселона, Менди го бараат многу француски клубови. Хадсон Одои би можел да остане во Баер од Леверкузен, каде што е на позајмица, додека Лофтус-Чик е блиску до трансфер во Милан. Како најреална опција за Пулишиќ се споменува враќање во Борусија Дортмунд.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Мицотакис: Само силни влади можат да продолжат со храбри реформи

Следно

Ципрас по изборите во Грција: Резултатот за Сириза е крајно негативен, мора да ги направиме сите потребни промени 

Latest from Blog