Мартинез: Фактите велат дека Роналдо е уникат

1 min read

Кристијано Роналдо ја продолжи својата добра голгетерска форма и вчера постигна уште два погодоци во победата на Португалија, селекција која прилично лесно отвори на првите два меча на Роберто Мартинез како предводник на тимот.

Португалците немаа никакви проблеми против Лихтанштај и Луксембург и дадоа вкупно 10 гола на двата меча, од кои шест вчера на гостувањето на „Стад де Луксембург“.

Два беа дело на искусниот Роналдо, кој својот рекорд како играч со најмногу настапи за една светска репрезентација го прослави на најдобар можен начин.

Иднинаната на капитенот во селекцијата беше доведена во прашање по крајот на мундијалот во Катар, но заминувањето на Сантош отвори ново поглавје за Кристијано, кој сега брзо успеа да го воодушеви новиот селектор.

– Кристијано има уникатно искуство на интернационално ниво. Тој е пример во соблекувалната, подготвен е да го води тимот и да биде капитен на оваа селекција. Фактите велат дека Роналдо е уникат.

– Тој има најголем број на интернационални натпревари за една репрезентација во светот, ни носи искуство и е важен за тимот во соблекувалната. Имаме млади играчи, но и искуство со Роналдо, Руи Патрисио и Бернардо Силва,  вели Мартинез.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Приведени 18 лица по инцидентот на дербито меѓу Вардар и Пелистер

Следно

Антверп повторно кокаинска престолнина на Европа

Latest from Blog