Марка објави, еве кои ќе бидат добитниците на ФИФА наградите

1 min read

Шпанскиот весник „Марка“ излезе со информација за тоа како ќе бидат распределени наградите „The Best“ од ФИФА.

Напаѓачот на Пари Сен Жермен и Аргентина, Лионел Меси ќе ја добие наградата за играч на годината за 2022 година, според Марка. Тој ги победи Карим Бензема (Реал Мадрид/Франција) и Килијан Мбапе (ПСЖ/Франција).

Наградата за најдобар голман на годината ќе ја добие Емилијано Мартинез (Астон Вила / Аргентина). Во гласањето тој беше пред Тибо Куртоа (Реал Мадрид/Белгија) и Јасин Буна (Севиља/Мароко).

Наградата за најдобар тренер на годината ќе ја добие Лионел Скалони, кој работи со репрезентацијата на Аргентина. За оваа награда претендираа и Карло Анчелоти (Реал Мадрид) и Пеп Гвардиола (Манчестер сити).

Церемонијата на ФИФА „The Best“ ќе се одржи вечер од 21 часот во Париз.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

По објавата на одлуката за замрзнување на цената на лебот, пекарите најавија затворање на погоните и прекин на производството

Следно

Воената тајна на Украина: колку војници загинаа?

Latest from Blog