Марија Павловска добитничка на престижната меѓународна награда „Донатело“ на Фондацијата ‘Fondazione Effetto Arte’ во Палатата Боргезе во Фиренца

1 min read

Селектирана и посочена како уменик со активност на интернационално ниво, Марија Павловска, e добитничка на престижната меѓународна награда ‘Донатело’ “ 1• International Prize Donatello “ на Фондацијата ‘Fondazione Effetto Arte’ во Палатата Боргезе во Фиренца, во присуство на колекционери, новинари, политичари и љубители на уметноста.

Церемонијата на доделувањето вклучува награда на статуа Донатело, на наградата Донатело и монографија со интервјуа, со длабински фокуси на современата уметност и многу повеќе, вклучувајќи и дела на селектираните автори.

Уметнички директор Fondazione Effetto Arte: Сандро Сарадифалко

Куратори: Салваторе и Франческо Русо

Престижната награда се доделува на оние уметници кои се истакнале по своето уметничко и стилско истражување.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Сведоштво на сириски лекар: Брановите на повредени од земјотресот што пристигаа беа позастрашувачки од оние во војната

Следно

Членови на Асоцијацијата за цистична фиброза утре излегуваат пред Влада: Ќе се збогуваме со Благојче – жртва на инертниот и бирократски систем

Latest from Blog