Македонските фудбалерки против Бугарија и Косово во Лигата на нации

1 min read

Македонската женска фудбалска репрезентација на извлекување во УЕФА ги дозна противниците во групата за премиерното издание од Лига на Нации во женска конкуренција.

Нашите најдобри фудбалерки на ждребот во Нион добија „соседска“ група, односно за првото место во групата ќе се соочиме со селекциите на Бугарија и Косово.

Репрезентацијата предводена од селекторот, Кирил Изов е во Ц сегментот во Лига на Нации.

Победникот во групата автоматски обезбедува промоција во Б – дивизијата, додека трите најдобри второпласирани селекции ги очекуваат бараж дуели со трите најдобри третопласирани селекции од групите од Б – лигата.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Грчката полиција трага по нарачателот на убиството на новинарот Карајваз

Следно

Град Скопје домаќин на “Денови на електротехника“ 02.5.2023

Latest from Blog