Македонија на 85-то место според индексот на корупција на ТИ

1 min read

Северна Македонија e рангирана на 85-тото место меѓу 180 земји во светот според Индексот за перцепција на корупцијата за 2022 година на Транспаренси интернешнл.

Во однос на лани земјава напредувалата за една позиција. Северна Македонија има 40 поени на скалата на која 0 означува најкрумпирана, а 100 најмалку корумпирана земја.

Од државите во регионот, најдобро позиционирана е Словенија на 41. место, Грција е на 51, Црна Гора 65, Бугарија 72, Косово 84, Србија е 101, а Босна и Херцеговина е на 110-то место.

Најмалку корупција, според Транспаранси интернешенел, има во Данска, Финска, Нов Зеланд и Норвешка, а најкорумпирани земји во светот се Јемен, Либија и Северна Кореја.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Морето исфрли угинат кит на брегот кај Њујорк

Следно

Продолжува потрагата по пилотот на грчкиот воен авион

Latest from Blog