ЛШ: Минимални победи на Баерн и Милан во првите натпревари

Баерн Минхен со предност ќе го пречека Пари Сен Жермен во реваншот на „Алијанц арената“, откако вечерва славеше на гостувањето во главниот град на Франција со минимални 0-1.

Првото полувреме кое заврши без голови 0-0 го одбележа младиот Заир-Емери кој стана најмладиот фудбалер во историјата на елитното натпреварување кој стартувал натпревар во нокаут фаза. Заир-Емери во моментов има 16 години и 343 дена.

Водство за Баварците исто како и во финалето во Лисабон во корона сезоната во 2020 година, донесе Кингсли Коман во 53. минута по центаршут на Алфонсо Дејвис. Токму францускиот репрезентативец во кариерата го носеше и дресот на „светците“ каде беше десет години и ги помина сите младински школи.

Најубавата шанса домаќините ја имаа во 74. минута кога Зомер беше феноменален и во иста акција успеа да ги скроти ударите на Мбапе и Нејмар, а потоа погодокот на Французинот беше поништен поради офсајд. Мбапе немаше среќа на овој меч бидејќи поради офсајд беше поништен и неговиот втор погодок ви 82. минута. Две минути подоцна шанса имаше и Меси, но Павар успеа да спаси чист погодок. За издвојување е и црвениот картон кој го доби фудбалерот на гостите Бенџамин Павар во 91. минута.

Во вториот натпревар од вечерашната понуда Милан на домашен терен славеше против Тотенхем со 1-0. Клучниот момент во мечот се случи во шестата минута кога Брахим Дијаз го постигна победничкиот погодок. Реваншите од овие два натпревари ќе се одиграат на 8. март.

ИЗВОР: kurir.mk

Остин: Немам нови најави за испраќањето борбени авиони за Украина

Ердоган: „Секој стан срушен во земјотресите повторно ќе го изградиме и ќе го предадеме на сопствениците“