Лајчак: Мило ми е што Косово начелно го прифати предлогот на ЕУ

1 min read

Курти по средбата со Лајчак изјави дека Приштина го прифаќа планот на ЕУ за нормализирање на односите со Белград и дека тоа е „добра основа за понатамошни дискусии и напредок“

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак го изрази своето задоволство што Косово начелно го прифати предлогот на ЕУ за нормализација на односите меѓу двете страни.

„Мило ми е што Косово начелно го прифати предлогот на ЕУ. Ќе ги продолжиме нашите разговори на средба на високо ниво“,

напиша Лајчак на Твитер.

Високиот претставник на ЕУ додаде дека во понеделникот во Приштина и Белград разговарал со косовскиот премиер Албин Курти, главниот преговарач Бесник Бислими, а потоа и со српскиот претседател Александар Вучиќ и со претседателот на Канцеларијата за Косово на Владата на Србија, Петар Петковиќ.

Курти по средбата изјави дека Приштина го прифаќа планот на ЕУ за нормализирање на односите со Белград, дека тоа е „добра основа за понатамошни дискусии и напредок“ и додаде дека за време на разговорите во Брисел ќе „постави некои прашања“ за тој предлог.

Вучиќ по средбата со Лајчак на Инстаграм напиша дека имале „отворен и пријателски разговор“.

„Отворен и пријателски разговор со Мирослав Лајчак. Кога велам отворено, навистина го мислам тоа“,

додаде Вучиќ.

Предлогот на ЕУ беше доставен до властите во Приштина и Белград и е поддржан од Франција, Германија и САД.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Скопски општини ќе донираат финансиски средства за настраданите во Турција и Сирија

Следно

Бројката на загинати во разорните земјотреси во Туркије се зголеми на 3.419

Latest from Blog