Ла Лига поднесе жалба за расни навреди упатени кон Винисиус

1 min read

Надлежната комисија на шпанската фудбалска Ла Лига денес поднесе жалба во врска со расизам изразен против Винисиус Жуниор од страна на навивачи на Бетис.

Лигата објави дека на натпреварот помеѓу Бетис и Реал Мадрид (0:0) минатиот викенд биле забележани расистички навреди кон крилниот напаѓач.

Ла Лига поднесе пријава до судот во Севиља со цел да се идентификува лицето одговорно за навреда на Винисиус и да се примени соодветната казна.

Ова е седма пријава на Ла Лига која се однесува на расистички навреди упатени кон Винисиус.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Од утре замрзнување на цените на тестенините и млечните производи

Следно

Од утре замрзнати цени и на тестенините и млечните производи

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на