Косовската Влада издвои 70.000 евра за објавување на книга на Вокер за Рачак

1 min read

Владата на Косово одвои 70.000 евра за финансирање на книгата на Вилијам Вокер, во која поранешниот шеф на Мисијата на ОБСЕ ги искажува своите ставови за настаните во Рачак во 1999 година, јави БЕТА.

Косовскиот премиер Албин Курти на владина седница истакна дека книга се финансира поради нејзиното „историско значење“.

– Оваа недела се навршуваат 24 години од масакрот во Рачак… Во книгата ќе бидат опишани настаните поврзани со масакрот во Рачак презентирани од гледна точка на амбасадорот Вокер од негова лична перспектива како шеф на верификациската мисија на ОБСЕ, наведе Курти.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Бектеши: Ние не сме кажале дека ќе се вратиме на цените од пред една или две години

Следно

Ѓорѓиевски: Одржавме координативен состанок со општинскиот кризен штаб

Latest from Blog