Кина спроведува вежби со боева муниција за „затворање“ на Тајван

1 min read

Тридневната операција наречена „Заеднички меч“ е наменета за вежбање на опкружувањето на Тајван, за кој Пекинг тврди дека е негова територија

Кина започна трет ден со вежби со боева муниција во близина на Тајван како одговор на неодамнешното патување на тајванската претседателка Цаи Инг-вен во Соединетите држави.

Кинески борбени авиони и воени бродови изведоа симулирани напади на самоуправниот остров во текот на викендот, што предизвика протест од Тајпеј.

Министерството за национална одбрана на Тајван во понеделникот соопшти дека открило 70 кинески воени авиони и 11 пловни објекти околу Тајван.

„Р.О.Ц. Вооружените сили ја следеа ситуацијата и ги задолжија авионите на ЦАП, морнаричките бродови и копнените ракетни системи да одговорат на овие активности“,

соопшти Министерството.

Тридневна операција „Заеднички меч“

Министерството соопшти дека 35 откриени авиони ја преминале централната линија на Тајванскиот теснец и влегле во зоната за идентификација на воздушната одбрана на територијата.

Тридневната операција наречена „Заеднички меч“ е наменета за вежбање на опкружувањето на Тајван, за кој Пекинг тврди дека е негова територија.

Кинеската државна телевизија CCTV во неделата соопшти дека вежбите се фокусирани на „клучните цели на островот Тајван и околните води“.

Средбата на Цаи со претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти во Калифорнија минатата недела наиде на жестока реакција од Пекинг, кој ја означи политичарката и нејзината Демократска напредна партија како сепаратисти.

Стејт департментот внимателно ја следи ситуацијата

Тајван, парламентарна демократија чиј оспорен статус произлегува од исходот на кинеската граѓанска војна од 1927-1949 година, е управуван одвоено од континентална Кина, но официјално е признаен од само неколку земји.

САД официјално не го признаваат Тајван, но изразија противење на едностраните обиди за промена на статус квото и со децении ја поддржуваа одбраната на островот преку продажба на оружје.

Американскиот Стејт департмент во неделата соопшти дека внимателно ја следи ситуацијата и дека Пекинг не треба да ја претвори посетата на Цаи „во нешто што не е или да ја користи како изговор за претерана реакција“.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

СКАНДАЛ и во Премиер лигата: Судија удри играч на Ливерупул (ВИДЕО)

Следно

САД истражуваат од каде протекуваат доверливи документи

Latest from Blog