Ќе се слави Водици: Крстот во Кисела Вода ќе се фрла во базенот Расадник

1 min read

Општина Кисела Вода ја продолжува лани возобновената традиција за фрлање на чесниот крст, како дел од прославата на Водици.
Настанот ќе се одржи во базенот “Расадник”, во четврток, на 19 јануари 2023 год.
Оваа година, манифестацијата започнува со литија од храмот Св. Ѓорѓија во 10:30 минути, од каде верниците и свештенството ќе се упатат кон базенот Расадник. Осветувањето на водата и фрлањето на крстот ќе се случи во 11 часот.
За најсреќниот учесник што ќе го фати богојавленскиот крст e предвидена парична награда од Општина Кисела Вода и од спонзори.
Заинтересираните треба да се пријават најдоцна до среда, 18.01.2023, до 18 часот, на телефонскиот број 075/309-548 (Далибор).

Истите ќе треба да потпишат изјава дека се во добра здравствена состојба. 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Пендаровски ќе учествува на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос

Следно

Луѓето оставаат цвеќе на споменикот во центарот на Москва за загинатите во Днепар

Latest from Blog