Каде е Болсонаро: Сопругата тврди дека е во болница во Флорида

1 min read

Болсонаро во текот на неговиот претседателски мандат повремено се бореше со болки во стомакот откако беше избоден со нож на предизборен митинг во септември 2018 година

Жаир Болсонаро, поранешен претседател на Бразил / Photo: EPA-EFE/Andre Borges

Поранешниот претседател на Бразил Жаир Болсонаро, чиј поддржувачи вчера упаднаа во бразилските Конгресот, претседателската палата и Врховниот суд, е хоспитализиран во болница во Орландо во Флорида, САД, соопшти неговата сопруга, Мишел Болсонаро.

Претходно и бразилскиот медиум „О Глобо“ неофицијално објави дека денеска наутро тој бил однесен во болница во близина на Орландо.

Неговата сопруга информацијата ја потврди преку објава на Инстаграм наведувајќи дека нејзиниот сопруг е под опсервација поради „абдоминална непријатност“.

„Ројтерс“, пак, повикувајќи се на извор близок до семејството пишува дека состојбата на поранешниот претседател на Бразил не е загрижувачка.

Болсонаро во текот на неговиот претседателски мандат повремено се бореше со болки во стомакот откако беше избоден со нож на предизборен митинг во септември 2018 година.

Тој важи за ултрадесничар, кој на последните избори ја загуби власта од неговиот кандидат и поранешен претседател на Бразил, Луис Инасио Лула да Силва, кој ја презеде функцијата од 1 јануари годинава.

Болсонаро не го призна поразот и пред десетина дена го напушти Бразил и отпатува во САД со што одбегна да присуствува на примопредавањето на власта.

По изборните резултати од 31 октомври 2022 година, и неговите поддржувачи одбиваа да се помират со поразот, а вчера извршија упад и дивееја во бразилските институции.

Лула го обвини Болсонаро за хаосот и вети дека секој вмешан ќе биде казнет, а учесниците во нападот ги нарече „вандали, неофашисти и фанатици“.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Маричиќ: Не знам за формален обид на Заев за уривање на Ковачевски

Следно

ОЈО ќе информира за случајот за Жан Митрев

Latest from Blog