Јувентус под закана за одземање на уште 20 бода!

1 min read

Фудбалскиот клуб Јувентус се наоѓа во незавидна положба. Откако му беа одземени 15 бода од контото во Серија А, клубот од Торино се соочува со можност за нова драконска санкција.

Имено, според „Кориере дело Спорт“, Италијанскиот фудбалски сојуз би можел да го казни Јуве со одземање на уште 20 бодови поради нерегулирани плати. Сослушувањето за оваа тема е закажано за во март, додека конечната одлука се очекува во април или мај. Доколку се исполни ова црно сценарио, Јувентус би останал при дното на табелата и ќе биде сериозно загрозен опстанокот во лигата.

Покрај тоа, според најавите од Италија постои и незадоволство меѓу играчите. Имено, првите ѕвезди на тимот побарале состанок со претседателот Џон Елкан. Причината за таков потег е нестабилноста и нејаснотиите за иднината на Јувентус, па може многу лесно да се случи егзодус на најдобрите и повторување на црните денови од средината на првата деценија на овој милениум.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Кисела Вода гради паркинг за стотина возила во населбата „11 Октомври Згради“

Следно

Ни Русија ни Кина не е непријателот

Latest from Blog