Југоисточна Азија ќе бега не само од доларот, туку и од Мастеркард и Виза

1 min read

Од 10 земји членки, 5 веќе имаат ваков меѓусебен договор од ноември 2022, со кој се овозможува проширување на прекуграничниот систем за дигитално плаќање.

Во исто време Индонезија, со некои си 270 милиони жители, објави дека работи на сопствен домашен систем за плаќање. Претседателот на Индонезија, Џоко Видодо, ја поттикна тамошната администрација да почне да користи кредитни картички објавени од локалните банки и постепено да престане да ги користи странските системи за плаќање.

Алармирајќи на санкциите воведени против Русија заради војната во Украина, претседателот на Индонезија порачал дека државата мора да почне да се заштитува себеси од идни геополитички проблеми.

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Од денеска во Кинотека: Ретроспектива на Милош Форман, режисер од посебна филмска планета

Следно

(ФОТО+ВИДЕО) „Убиец“, „затвор“, му викаа оштетени пациенти на Жан Митрев пред Кривичен, судењето повторно се одложи

Latest from Blog