Изречени 248 казни за возачите: Во Скопје се вози брзо, без дозвола и со неисправни возила

1 min read

На територијата на Скопје вчера во сообраќајна контрола од полицијата од СВР Скопје биле казнети 248 возачи, меѓу кои 58 поради возење со брзина поголема од дозволената, соопшти Министерството за внатрешни работи. 

-Десет мерки се изречени за возење без возачка дозвола, седум за технички неисправни и нерегистрирани возила. Изречени се 19 мерки за користење мобилен телефон при возење, 11 санкции за некористење сигурносен појас, десет мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло)…, информира МВР.

Министерството укажува дека сообраќајните контроли ќе продолжат и во наредните денови и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Висок терорист на ПКК/КЏК неутрализиран од турски МИТ во северен Ирак

Следно

Против Трамп може да се поднесуваат граѓански тужби поради немирите во Капитол

Latest from Blog