Изречени 145 казни за брзо возење низ скопските улици

1 min read

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (19.03.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот.

– На територија на град Скопје изречени се вкупно 214 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 145 санкции, 12 мерки за возење без возачка дозвола, 11 санкции за возење под дејство на алкохол. Изречени се 11 мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), две санкции за користење мобилен телефон за време на возење, информира МВР.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

– Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, соопшти МВР.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Анчелоти: Заслуживме да победиме

Следно

Кинескиот претседател Си Ѓинпинг од денеска е во посета на Русија

Latest from Blog