Израелските сили приведоа поголем број Палестинци за време на рациите на Западниот Брег

1 min read

РАМАЛА (АА) – Израелската Армија изврши рации во различни градови и населени места на окупираниот Западен Брег и приведе многу Палестинци, јавува Анадолу.

Според зборовите на очевидци, израелските сили пребарале многу куќи за време на рацијата во градовите Наблус и Калкилија на северниот дел на Западниот Брег.

Поголем број Палестинци беа приведени за време на рацијата во куќи во бегалските кампови источно од Наблус.

Израелските сили извршија рација и во градовите Хабле и Азун во Калкилија.

Израелските војници, исто така, приведоа шест Палестинци, вклучително и една тинејџерка, во неколку рации во градот Кафр Нима источно од Рамала по полноќ.

Според локални извори, многу Палестинци исто така биле приведени во рациите извршени од израелските сили во Витлеем и Хеброн.

Од 7 октомври 2023 година, кога израелската војска започна напади врз Појасот Газа, има зголемен број притворања, рации и напади врз Палестинците на окупираниот Западен Брег и Источен Ерусалим/Ал Кудс.

Бројот на Палестинците приведени од Израел на окупираниот Западен Брег и во Источен Ерусалим/Ал Кудс од 7 октомври 2023 година се искачи на 8.270.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Извор: Anadolu Agency (AA)

Претходно

ЕУ и САД го предупредија Додик: Одговорен сте за кризите, бидејќи го кршите Уставот на БИХ

Следно

Уапсени две лица во Германија под сомнение дека шпионирале за Русија

Latest from Blog