Израелски воени авиони истрелаа ракети врз сирискиот аеродром во Алепо, нема податоци за жртви

1 min read

Израелски воени авиони рано утринава истрелаа ракети врз меѓународниот аеродром во градот Алепо на северот на Сирија, при што е причинета материјална штета, јавија сириските државни медиуми.

Засега нема извештаи за загинати.

Тоа е втор израелски напад на тој сириски аеродром во март.

Како што е наведено, борбените авиони истрелале проектили во правец на Алепо, најголемиот сириски град и некогаш голем трговски центар, додека летале над Средоземното Море. На тој аеродром пристигнува помош по земјотресот што ја погоди таа земја и соседна Турција. Во земјотресот загинаа повеќе од 50.000 луѓе, вклучително и повеќе од 6.000 во Сирија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Ѓинпинг замина од Москва: Односите меѓу Русија и Кина во „нова ера“ наспроти Западот

Следно

Скопје ќе добие Национална Установа „Оркестар за џез музика“

Latest from Blog