Излезни анкети по изборите во Грција: Водат конзервативците на премиерот Мицотакис

1 min read

Доколку официјалните резултати се во согласност со излезните анкети, Мицотакис ќе мора да прави коалиција за да формира мнозинство во 300-члениот парламент

Најмногу гласови на денешните парламентарни избори во Грција освои конзервативната партија на актуелниот премиер Киријакос Мицотакис, покажуваат резултатите од излезните анкети објавени по затворањето на избирачките места.

Партијата Нова демократија, која е на власт четири години, би можела да освои меѓу 36 и 40 отсто од гласовите пред левичарската партија Сириза на поранешниот премиер Алексис Ципрас, која би освоила меѓу 25 и 29 отсто од гласовите.

Фото: Амна.гр

Избирачките места во Грција беа затворени во 19 часот по локално време или во 18 часот по средноевропско време.

Доколку официјалните резултати се во согласност со излезните анкети, Мицотакис ќе мора да прави коалиција за да формира мнозинство во 300-члениот парламент. Доколку не успеат коалициските преговори, следните избори би можеле да се одржат на крајот на јуни или на почетокот на јули.

Новиот изборен систем, делумно пропорционален, значи дека победникот нема да биде веројатен доколку не освои повеќе од 46 отсто од гласовите.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Анкета на „Детектор“: Мнозинството граѓани се против внесување на Бугарите во Уставот и не очекуваат ништо позитивно од тоа

Следно

Фудбалскиот клуб Вардар се врати во Првата македонска фудбалска лига

Latest from Blog