Изгласани новите заменици министри

1 min read

Собранието во рамки на попладневниот дел од денешното продолжение ба 104-тата седница ги избра Тирон Јајага за заменик-министер за одбрана, Викторија Аврамовска Мадиќ за заменик-министер за правда, Вјолца Бериша за заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Маја Манолева за заменик-министер за здравство и Агим Нухиу за заменик-министер за образование и наука.

Сите заменици министри беа избрани едногласно, но за Тирон Јајага гласаа 64 пратеници, а за останатите заменици по 65 пратеници.

Со тоа беше исцрпен дневниот ред на 104-тата седница за реконструкција на Владата која започна пред три недели.

Новите министри во Владата на Ковачевски, Кренар Лога за правда, Фатмир Меџити за здравство, Азир Алиу за информатичко општество и администрација и Каја Шукова за животна средина и просторно планирање беа избрани во понеделникот пред полноќ.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Романскиот премиер доби советник со вештачка интелигенција кој ќе му каже што сакаат граѓаните

Следно

„Ги испратив мажот и синот во воз, а добив пепел“ – мајка во шок по трагедијата во Грција

Latest from Blog