Избори во Туркије: Во Анкара гласаше Синан Оган, кандидат на Татковинската алијансa

1 min read

АНКАРА (АА) – Синан Оган, кандидат на Татковинската алијанса за претседател на Туркије, денес гласаше во Анкара, јавува Анадолу.

Придружуван од сопругата Ѓокчен и децата Ѓоктурк и Зејнеп, тој пристигна во областа Чанкаја во Анкара, каде што ја изврши својата граѓанска должност.

Тој уште еднаш ги повика граѓаните да излезат на гласање и да гласаат.

„Поминете ги овие избори во празнично расположение, во мир, со среќа“, рече Оган.

Граѓаните на Туркије денес гласаат на претседателските и парламентарните избори, избирајќи меѓу тројца претседателски кандидати и 24 политички партии и 151 независен кандидат за Парламентот, кој има вкупно 600 пратенички места.

Право на глас на изборите имаат 64,11 милиони луѓе, а првпат ќе може да гласаат повеќе од 4,9 милиони турски граѓани.

Актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган, Кемал Киличдароглу и Синан Оган се кандидати за претседател на Туркије. Четвртиот кандидат Мухарем Инџе претходно ја повлече својата кандидатура.

Актуелниот претседател Ердоган е кандидат на Народната алијанса предводена од Партијата за правда и развој (АК Партија), на чие чело е тој. Киличдароглу е кандидат на опозициската Национална алијанса, предводена од Републиканската народна партија (ЏХП).

Оган е кандидат на Татковинска алијанса, додека Мухарем Инџе беше кандидат на неговата Партија Родина, пред да ја повлече својата кандидатура во четвртокот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Владината коалиција е стабилна и има 65 пратеници, вели Ковачевски

Следно

Туркије: Ердоган и сопругата Емине го честитаа Денот на мајките

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп