Искривена пруга ја покажува јачината на земјотресот што ја погоди Туркије

1 min read

КАХРАМАНМАРАШ (АА) – Покрај многуте апокалиптични сцени од градовите на југот на Туркије, снимката од пругата во градот Кахраманмараш сликовито ја покажува силата на земјотресот што погоди десет турски области, јавува Анадолу.

Оштетената железничка пруга во дистриктот Туркоглу во Кахраманмараш јасно ја покажува силата на земјотресот, а пругата необјасниво доби сосема поинаков облик.

Земјотрес со јачина од 7,7 степени по Рихтер ја погоди јужна Туркије утрото во понеделникот. Епицентарот на земјотресот е регистриран во округот Пазарџик во Кахраманмараш.

Турските области Газиантеп, Шанлиурфа, Дијарбакир, Адана, Адијаман, Малатија, Османије, Хатај и Килис се исто така тешко погодени од земјотресот. Потоа, нов земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала го погоди дистриктот Елбистан, исто така во Кахраманмараш, во понеделникот во 13:24 часот.

Досега најмалку 16.170 лица загинаа во земјотресот во Туркије.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Вечерва и официјално се очекува одлуката дали Алијанса ќе влезе во Владата – Гаши молчи и повторно му намигнува на Мицкоски?

Следно

Арсовска во посета на дневен центар за престој на деца во ризик во Шуто Оризари

Latest from Blog