Иранскиот претседател пристигна во прва посета на Сирија од 2011 година

1 min read

ДАМАСК (АА) – Иранскиот претседател Ибрахим Раиси денес пристигна во Дамаск, главниот град на Сирија, што е прва посета на ирански лидер на таа арапска земја од 2011 година, пренесува Анадолу.

„Денеска, иранскиот претседател Ибрахим Раиси пристигна на Меѓународниот аеродром во Дамаск во дводневна официјална посета“, објави новинската агенција САНА, управувана од сирискиот режим.

Се вели дека иранскиот претседател е „придружуван од голема политичка и економска министерска делегација“.

Раиси ќе одржи „обемни политички и економски разговори со сирискиот претседател Башар ал Асад, по што ќе следува потпишување на низа договори“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Со скок од 19 места, С Македонија е најдобро рангирана во регионот по слобода на медиумите, објави „Репортери без граници“

Следно

Познат идентитетот на убиецот од Врачар: Коста Кецмановиќ, кој уби најмалку шест соученици, учествувал на многу училишни натпревари

Latest from Blog