Институт за војна: Најавата на Путин е неважна

1 min read

Американскиот институт за проучување на војната ја оквалификува како неважна најавата на Кремљ за распоредување тактичко нуклеарно оружје во Белорусија во однос на ризикот од ескалација на конфликтот во нуклеарна војна.

„(Рускиот претседател Владимир) Путин се обидува да ги искористи западните стравови од нуклеарна ескалација со распоредување на тактичко нуклеарно оружје во Белорусија“, посочува Институтот.

Путин претходно најави дека тактичкото нуклеарно оружје ќе биде лоцирано во поранешната советска република Белорусија и дека Минск и Москва заедно ја донеле одлуката.

Институтот во својата најнова оценка посочува дека и натаму „гледа на Путин како актер кој не сака да ризикува, кој постојано се заканува дека ќе користи нуклеарно оружје без никаква намера да го направи тоа за да ја скрши решителноста на Западот“.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Лидерот на турски Дијанет, Ербаш, ги повика Данците да го прочитаат Куранот

Следно

Милевски и Елмас: Максимално ангажирано и на победа против Фарски Острови

Latest from Blog