Инфлацијата во Британија достигна 10,4 отсто во февруари

1 min read

Стапката на инфлација во Британија скокна на 10,4 отсто во февруари, за првпат по четири месеци, што ги изненади аналитичарите и го зголеми притисокот врз централната банка да ги зголеми каматните стапки веќе на првата претстојна средба.

Индексот на потрошувачките цени во февруари порасна на годишно ниво на 10,4 отсто во однос на 10,1 отсто претходниот месец, а високите цени на енергијата продолжија да вршат притисок врз буџетот на домаќинствата, објави денеска Националниот завод за статистика.

Иако економистите очекуваат цените да почнат да паѓаат, инфлацијата е петпати поголема од целта од два проценти на Банката на Англија.

Најмногу поскапеа храната и безалкохолните пијалоци. Тие пораснаа со најбрза стапка во последните 45 години, велат аналитичарите.

Централната банка на утрешната седница ќе ја одмери потребата за контрола на инфлацијата поради загриженоста за влијанието на растот на каматните стапки врз банките кои се во неволја. Централната банка одобри 10 последователни зголемувања на каматните стапки од декември 2021 година и ја зголеми основната каматна стапка на четири проценти.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Русија започна нов жесток бран напади со беспилотни летала во Украина, има мртви

Следно

Сајкоски: ВМРО-ДПМНЕ има план и програма со која ќе понуди решенија и ќе ја направи Македонија подобро место за живеење за сите сегашни и идни генерации

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на