И утрово се дише отровен воздух: Скопје повторно е меѓу најзагадените градови во светот

1 min read

Скопје и утрово има проблеми со загадениот воздух и се наоѓа на осмата позиција на најзагадени градови во светот, покажа страницата која го мери загадувањето во светот „IQAir“.

Главниот град на Македонија утрово има индекс од 184 и се наоѓа на осмата позиција, а пред себе има неколку градови од Индија, Пакистан, Кина и Монголија.

Како и во претходните денови, така и денеска најзастапени во воздухот се отровните PM2,5 честички, а големо количество има и на PM10.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Апелите не помогнаа: Верниците запалија коледарски оган

Следно

Празничен концерт на плоштадот „Македонија“ – ќе настапат Ламбе, Антониа, „Златно Славјче“

Latest from Blog