И денеска полесно се дише во Скопје

1 min read

Дождот им направи голема услуга на граѓаните, а тоа го покажа и новата статистика на „IQAir“, според која Скопје денеска се наоѓа на 27-та позиција на најзагадени градови во светот.

Главниот град на Македонија долг период се соочуваше со големо аерозагадување и граѓаните мораа да дишат загаден воздух, но Скопје денеска има индекс на загадување 83 и со тоа е далеку од врвот на листата.

Како и во претходните денови, така и денеска најприсутни во воздухот се PM2,5 честичките, но со значително помало присуство.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Советот на Општина Аеродром донесе одлука, отворен патот за нови капитални инвестиции во општината

Следно

Ватикан повторно го отвори случајот со тинејџерката која исчезна во 1983 година – теориите се морничави

Latest from Blog