Холандија протера неколку руски дипломати, ја затвора канцеларијата за трговија

1 min read

ЛОНДОН (АА) – Холандија вчера одлучи да протера неколку руски дипломати по обидите на Москва да „постави разузнавачи“, пренесува Анадолу.

Холандското Министерство за надворешни работи одлучи да го ограничи бројот на руски дипломати по спорот меѓу двете земји.

„Постојаните обиди на Русија да постави разузнавачи во Холандија под дипломатска заштита се неприфатливи. Затоа го ограничуваме бројот на руски дипломати во Холандија“, напиша на Твитер министерот за надворешни работи Вопке Хоекстра.

Тој истакна дека Холандија ги затвора и холандскиот Генерален конзулат во Санкт Петербург и Руската трговска канцеларија во Амстердам.

Руското Министерство за надворешни работи во петокот го повика холандскиот амбасадор Жил Арноут Бешур Плуг и го извести за препреките со кои се соочува руската Амбасада во Холандија, како и за „деструктивната позиција“ на Хаг во врска со визните прашања.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Шешов: Науката знае каде може да се случи земјотрес, но не може да предвиди кога

Следно

Тешка сообраќајна несреќа во Влае, повредени три лица

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на