Грузискиот Парламент го отфрли законот за „странски агенти“

1 min read

МОСКВА (АА) – Грузиските пратеници денес го одбија предлог-законот за „странски агенти“ во второ читање, откако предложениот закон предизвика масовни протести во главниот град Тбилиси, јавува Анадолу.

Собраниската седница беше директно пренесувана на официјалната веб-страница на Парламентот, при што само еден пратеник гласаше за предлог-законот, додека 35 беа против.

Претходното одобрување на нацрт-законот за „Транспарентност на странско влијание“ во понеделникот поттикна демонстрации во Тбилиси, што доведе до приведување на 66 лица, а беа повредени повеќе од 50 припадници на безбедносните сили.

Според нацрт-законот, поединци, групи на граѓанското општество и медиуми треба да се регистрираат во Министерството за правда како „агенти на странско влијание“ доколку од странство добиваат најмалку 20 отсто од нивните финансиски средства.

Нацрт-законот би наметнал дополнителни барања за известување, инспекции и административна и кривична одговорност, вклучително и до пет години затвор за какви било прекршувања.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Чавушоглу во Анкара се состана со шефот на УНХЦР, Гранди

Следно

Средното училиште „Марија Кири – Склодовска“ доби био-технолошка лабораторија

Latest from Blog