Гроси: Нема воена опрема во украинските нуклеарни централи

1 min read

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, денеска во Европскиот парламент кажа дека нивните инспекции низ украинските нуклеарни централи покажале дека во нив нема воена опрема.

Гроси денеска ја даде изјавата само еден ден откако руската разузнавачка агенција ја обвини Украина дека крие западно оружје во нуклеарни постројки низ земјата, тврдење кое прво го демантираше висок украински функционер.

Гроси, пренесуваат британските медиуми, денеска кажа дека МААЕ воспоставила постојано присуство во нуклеарните постројки во Украина и наредила инспекции за да се утврди дали има воена опрема.

-Резултатите од тие проверки се негативни. Ова е втор пат МААЕ да ги отфрли обвинувањата за нелегални и многу опасни предмети што се чуваат во тие објекти, рече Гроси.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Предвремените парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат на 2 април, најави Радев

Следно

Намалена видливост до 20 метри поради магла во Крушево

Latest from Blog