Грета Тунберг станува почесен доктор по – теологија!

1 min read

Младата Швеѓанка е една од 30-те поединци кои годинава ќе бидат наградени со највисокото универзитетско признание “doctor honoris causa”. Останатите добитници на оваа престижна титула се за нас непознати научни и уметнички авторитети, освен можеби Саули Ниинисто, кој е претседател на Финска од 2012 година.

Не најдовме образложение за кои тоа теолошки дострели докторатот ѝ се дава на Тумберг која претходно стана почесен доктор и на еден белгиски универзитет. 

Претходно, во 2019- та година таа беше прогласена за „Личност на годината“ од магазинот Тајм, а лани Скај њуз погрешно процени дека доаѓа крајот на култот на Грета Тунберг

Види и:

Грета Тунберг го избриша своето пророштво

Ни германската полиција не е тоа што беше

Климатскиот активизам мириса на култ

Тепачка во која за никого не навиваме

Европа сега од Грета да си бара струја

 

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Слики од Пандилов, Мартиноски, Владимирски, макетата на Кензо Танге за Скопје се меѓу делата од МСУ кои ќе бидат изложени во Кунстхале Виена

Следно

Пакистан: Како резултат на земјотресот досега загинаа 9 лица

Latest from Blog