Градот Скопје обезбеди финансиска помош за Турција и Сирија 08.2.2023

1 min read

Советот на град Скопје, денес донесе одлука за доделување на парична помош за погодените подрачја од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија во висина од 6 милиони денари.

Средствата ќе се уплатат преку сметката за хуманитарна помош на Црвен Крст на Македонија, а истите се обезбедуваат од ставката за непредвидени расходи на градскиот буџет. 

Во текот на вчерашниот ден, градот Скопје испрати и интервентна екипа на Противпожарната единица на град Скопје за помош при спасувачката мисија во Газиантеп, а во меѓувреме сме во постојан контакт со локалните власти и стоиме на располагање за сите барања кои може да произлезат во рамки на спасувачката акција. 

Градот Скопје е град на солидарност!

ИЗВОР: skopje.gov.mk

Претходно

Арсовска: Се собраа куп мажи да ме сменат од ЗЕЛС, но тоа не ме обесхрабри

Следно

Киев добил понуда да купи воени дронови за 1 долар

Latest from Blog