Градежна офанзива во Општина Бутел: Ќе се асфалтираат улици и ќе се градат рекреативни центри

1 min read

Градежната офанзива во општина Бутел е во полн ек. Од почетокот на годината се асфалтираа 15 улици кои беа опфатени со првата фаза, а наскоро ќе започне и втората фаза со уште 15 улици.

-Во моментот се гради новиот спортско рекреативен центар „Го Сакам Бутел“, а наскоро ќе се започне со уште два, спортско рекреативен центар „Бранители“ во населеното место Љуботенски пат и спортско рекреативниот центар „Ударници“ во населеното место Бутел 1 на улица Бетовенова. Наскоро општина Бутел ќе добие и свој плоштад „Слобода“ веднаш позади општината.

Во наредните денови ќе се распише тендерската документација за уредување на речното корито на река Серава, најави градоначалникот Дарко Костовски.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Пад на цените на недвижностите во ЕУ за 1,5 отсто во последниот квартал од 2022 година

Следно

Администрацијата на Бајден става на располагање 450 милиони долари за чиста енергија

Latest from Blog